Historie středověké Olomouce ožívá nejen v písemných pramenech, ale i v samotné podobě města. Výstava s názvem Město na třech pahorcích v Arcidiecézním muzeu na jednom místě prezentuje archeologické nálezy z Olomouce od 19. století až po současnost. Návštěvníci mají možnost obdivovat nejcennější hmotné památky z období 6. až 16. století. Výstava byla slavnostně otevřena vernisáží a potrvá až do konce srpna.
Národní památkový ústav vybral přes 300 exponátů, z nichž podstatná část, více než 200, mohou návštěvníci shlédnout i na výstavě. Výběr exponátů má sledovat určité segmenty běžného života člověka. Jsou to hračky, šperky nebo třeba kuchyňské nádobí. Výstava ale také zachycuje, jak tehdy lidé žili a kde bydleli. Vystaveny jsou i předměty, které připomínají nejstarší olomoucké církevní stavby, z nichž úplně první jsou datovány do 9. století. Což je období Velké Moravy.
Měšťanské domy pak připomínají kachle z kamen. Jeden z nich, kachel s mořským kentaurem, je titulním obrázkem výstavy. Naleznete zde také hned několik zajímavostí. Například velice vzácný dochovaný meč s nápisem Ulfberth z přelomu 9. a 10. století, který představuje vrchol raně středověkého kovářství. Jednou ze zajímavostí je i břidlicová destička, která sloužila jako krycí deska v oltáři pro uložení relikvií.
Návštěvníci si mohou na výstavě prolistovat i elektronickým katalogem, kde najdou veškeré povídání a podrobnosti k archeologickým artefaktům.