Den Země oslavilo Moravské zemské muzeum poslední dubnovou sobotu v Dietrichsteinském paláci. Pracovníci muzea připravili opravdu bohatý program, který zaujal všechny věkové kategorie, ale především byl cílen na děti.
Vědci z pavilonu Anthropos přinesli nejen zajímavou výstavu čtvrtohornich kostí.
“ Dneska vzhledem k tomu, že ten Den Země je zaměřenej na poznávání přírody všemi smysly, tak tady máme kromě toho, že máme, jako obvykle, pěkný věci na výstavě, tak vlastně děti můžou zkoušet, jestli poznají jenom podle hmatu. Že jim dám tady masku na oči, nebo maminka, a oni podle hmatu se snaží zjistit, jakou kost…, na jakou kost hmatají,” vysvětlila Martina Roblíčková, kurátorka ústavu Anthropos.
Své smysly mohli návštěvníci prověřit i v botanickém oddělení. Při poznávání hub a rostlin.
“ My ukazujeme dětem 12 rostlin a máme pro ně 5 ukázek na různé smysly. Takže 5 rostlin si ohmatají v pytlíčcích, například si šáhnou do pytlíčku a řeknou si: Jejda, jablíčko!
Potom mají 5 bylinek na čichání, takže takové bylinky jako levandule, máta. No a nakonec máme 5 rostlinek v semínkách,” popsala Svatava Kubešová, vedoucí botanického oddělení.
Pracovníci entomologického oddělení si pro navštěvníky připravili ukázky hmyzu.
“ Máme ukázku preparovaného z depozitáře, ale zároveň máme také spoustu živých exemplářů. Například tuhle obrovitánskou kobilku z Papui-Nové Guinei. Pak tu máme různé strašilky, pakobylky, kudlanku a nebo třeba madagaskarské syčící švaby, “ uvedl Jiří Procházka, kurátor entomolog.
Je velmi zajímavé, že syčící šváb nemá svůj přídomek jen tak. On skutečně syčí.
“ Pokud je chytnu do prstů, oni vyluzují takový pisklavý zvuk, kterým mi říkají: Nechte mne být! Nechte mně, já chci pryč,”dodal Jiří Procházka, kurátor entomolog
Zoologický stánek nadšeným zvídavcům dokázal, že v přírodě se neorijentujeme jen zrakem. I pachy a vůně nás mohou upozornit na přítomnost různých živočichů.
“ Já tady mám takový, trošku extrémní případy, kdy jsem vybral ze světa zvířat čtyři zástupce, kdy třeba málokdo asi tuší, že třeba cibetkovitá šelma pinturon je cítit po máslovém popcornu, nebo naopak alkounek chocholatý je cítit po citrusech zejména mandarinka, a ta kolonie alkounků může být pro člověka cítit i na kilometr daleko,”prozradil Martin Černý, kurátor zoologie.
Na balkoně Ditrichštejnského paláce děti vyzkoušely umění paleontologických stopařů. A nakonec v dílničce mohli své poznatky a vjemy tvořivou formou zmaterializovat.