ZAKTV

V Retro muzeu otevřeli expozici Džíny z Tuzexu


Retro muzeum v pražském obchodním domě Kotva otevřelo novou expozici s názvem Džíny z Tuzexu. Návštěvníci si tam z tohoto ikonického materiálu mohou prohlédnout kalhoty, ale také bundy nebo sukně, které si lidé v Československu mohli pořídit jako nedostatkové zboží právě v Tuzexu.

Když se řekne ,,džíny", tak si minimálně generace našich rodičů vybaví většinou asi Tuzex, bony a veksláky. No a tenhle unikátní kousek módy letos slaví 150 let a tak jsme se za nimi vydali sem, do Retra muzea v Kotvě.

A právě poslední zmíněná americká značka stojí za vznikem džín. Jejich původní smysl ale s módou neměl co dočinění. Pevná a odolná látka dala v roce 1873 vzniknout ryze pracovnímu oblečení námořníků, zlatokopů, honáků dobytka nebo dělníků. Do módního světa vešly kalhoty s nýtovanými kapsami až později. Nejdříve navíc jako symbol vzdoru proti společnosti.

Cesta od špinavé práce na přehlídková mola tak pro džíny nebyla jednoduchá. Ještě dlouho byly při běžném nošení označovány za nevhodný a neslušný kousek. Přesně proto ale módní svět nakonec dobyly. V Americe jim k tomu pomohl rebelující herec James Dean, v Československu pak zpěvák Václav Neckář.

A tak i u nás odstartovala džínová móda. Ale opět - ještě dlouho trvalo než se v tuzemsku začaly džíny také vyrábět. Nebyla látka a nakonec ani technologie. Na džíny se tak, jakožto na další dovozové zboží, začaly stát fronty v Tuzexu.

Technologie na vlastní výrobu džínoviny získal východní blok až ke konci 80. let minulého století.

Dnes má tyhle kalhoty v šatníku snad skoro každý. Dávno totiž vstoupily do old schoolové síně slávy. A když se to vezme kolem a kolem za celých 150 let, přesto že móda je proměnlivá a stále se něco vrací, džíny od svého nástupu snad nikdy z módy nevyšly. Neuvěřitelné. Tak na dalších stopadesát.

Sdílet:

Více od Kristýna Svobodová