Každý může být umělcem, tak zní název původně pražské soutěže, která vznikla na popud Domova Sulická, který pomáhá lidem s mentálním postižením. Letos se konal už třetí ročník této soutěže, do které se mohli tentokrát zapojit handicapovaní umělci z celé České republiky od dětí až po seniorský věk. Slavnostní vyhlašování těch nejhezčích děl se konalo v prostorách Muzea Kampa.
„Každý rok je nějaké zaměření, co mám rád, koho mám rád, kde to mám rád, letos to bylo koho mám rád. Ta soutěž je každý rok o větším počtu lidí, kteří posílají své obrazy a je to o lepší a lepší kvalitě,“ vysvětluje ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.
Čestné místo na výstavě má se svým obrazem i paní Eva. Ta bohužel dorazit nemohla, protože letos prohrála svůj boj s rakovinou.
„Měla neskutečně skvělou povahu, byla neustále veselá a neustále tvořivá. Také pracovala až do důchodu a mimo jiné ráda malovala a co měla ráda, to nakreslila. Například muzikantské nástroje kapely A je to!, které byla součástí,“ říká Lenka Kohoutová, ředitelka Domova Sulická.
Ocenění přišla mentálně postiženým umělcům osobně předat také starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská.
„Byl to samozřejmě mimořádný zážitek, protože soutěž Každý může být umělcem je otevřená lidem s nějakým handicapem, tak jejich rukama můžeme vhlédnout do té jejich duše. Umění vždy zobrazuje to, co cítí umělec sám a toto je zcela mimořádná příležitost a já jsem nesmírně ráda, že tuhle prodejní, aukční výstavu máme právě na Praze 1,“ oceňuje starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).
Paní starostka zároveň ocenila vysokou řemeslnou úroveň jednotlivých obrazů, kdy v umění to, zda je někdo zdravý nebo má nějaké postižení, v podstatě žádnou roli nehraje.
„Mě nesmírně překvapuje s jakou razancí se ti umělci mnohdy toho plátna nebo toho nástroje chopili, že to jsou skutečně řemeslně zralá díla a to se nedá říct o ledaskterém moderním umělci, uzavírá Terezie Radoměřská (TOP 09), starostka městské části Praha 1.
Všechny obrazy je možné zakoupit prostřednictvím aukce. Výtěžek pak poputuje přímo vybraným handicapovaným umělcům, v jejichž tvorbě se zračí upřímnost, láska k životu a obrovská míry pozitivity.