Westmedia

Svět medúz na Pankráci láká na vesmír v akváriu


Pokud se chcete vypravit do vesmíru, nemusíte nutně letět raketou. Klidně vám k tomu postačí třeba jen metro. Když si totiž zajedete do obchodního centra Arkády Pankrác, tak vás na jeho střeše čeká nevšední zážitek v podobě expozice s názvem Svět medúz. Tam najdete více než 30 druhů těchto fascinujících žahavců, které si navíc v medúzáriu sami množí. K vidění jsou menší i větší druhy, ale jednoznačně nejzajímavější je docela maličká medúza Mnemiopsis, která světélkuje tak, že to vypadá, jako by v ní proudil elektrický proud. Ostatně, podívejte se sami!

Návštěva obchodního centra nemusí být jen o nákupech, návštěvě restaurace nebo kina. Obchodní centrum Arkády Pankrác  se totiž pyšní neobyčejnou střechou, kde najdete v Čechách zcela výjimečnou expozici Svět medúz, kde se návštěvníkům představí více než 30 druhů těchto královen podmořské hladiny. 

Medúzy mají v akváriích ideální podmínky pro život. Každý den mají nově smíchanou vodu, přičemž každý druh medúzy vyžaduje jinou slanost, teplotu, PH, jiný druh krmení nebo osvětlení. O chod medúzária se každou noc stará tým lidí. V medúraziu si navíc žahavce sami množí. V domácích podmínkách to přitom dokáže jenom asi 15 lidí na světě. 

Veškerá existence medúz je soustředěna do jejich klobouku, jehož velikost se samozřejmě liší podle druhu. Medúzy v něm ale nemají mozek, za to je do něj soustředěna jejich trávicí i rozmnožovací soustava. Zajímavé je i to, že jakkoli vypadají ve vodě elegantně a jejich ladné pohyby připomínají tanec, ve skutečnosti medúzy vůbec plavat neumějí a pohyb, který vytvářejí slouží k zachycení potravy.

Svět medúz je v obchodním centru Arkády Pankrác od roku 2019 a už za tak krátkou dobu si vysloužil dokonce zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Medúzy jsou jedineční tvorové. Podél oceánských proudů se nechávají unášet po miliony let a byly tu dokonce ještě předtím, než na Zemi žili dinosauři. A také expozice Svět medúz v obchodním centru Arkády Pankrác tu pro návštěvníky bude ještě nějakou dobu, minimálně 10 let, takže máte ještě dostatek času si je přijít prohlédnout a třeba i opakovaně, protože tito žahavci nepřestávají ani po takové době, co obývají planetu Zemi fascinovat. Někteří vědci dokonce zkoušejí jejich využití při léčbě rakoviny a výrobě léků a slouží také například při získávání kolagenu.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec