ZAKTV

Praha zvažuje zavést spádovost pro střední školy


Praha zvažuje zavést spádovost pro střední školy, podobně jako je tomu u těch základních. Důvodem je nový návrh rozdělení daní schválený většinovým počtem hejtmanů. Pokud by návrh vyšel v platnost, Praha by přišla o 2,3 miliardy korun ročně. Přitom právě z okolních krajů přichází každoročně do hlavního města studovat tisíce mladých lidí.

Praha zvažuje zavést spádovost pro střední školy, podobně jako je tomu u těch základních. Důvodem je nový návrh rozdělení daní schválený většinovým počtem hejtmanů. Pokud by návrh vyšel v platnost, Praha by přišla o 2,3 miliardy korun ročně. Přitom právě z okolních krajů přichází každoročně do hlavního města studovat tisíce mladých lidí.

,,Není možné, aby Praha dotovala hromadu žáků středních škol z ostatních krajů. Navíc teď někteří krajští hejtmani chtějí změnu rozpočtového určení daní, kde by Praha přišla o mnoho miliard," zdůvodňoval úvahy o zavedení spádovosti pro středoškoláky, pražský radní Antonín Klecanda (STAN).

Do Prahy přichází na střední školy z ostatních krajů každoročně přes 40 % studentů a jejich počty stále stoupají. V metropoli je zároveň nedostatek škol, a to i těch středních, přičemž výstavba jedné z nich vyjde město okolo jedné miliardy korun. V kase ale peníze chybí.

,,Na nepedagogy jsme přišli o půl miliardy oproti minulému roku a ještě k tomu bychom přišli o finance z rozpočtového určení daní, tak doopravdy není možné unést tu zátěž těch žáků, kteří sem chodí na ty střední školy," doplnil Klecanda.

Jenže pravděpodobně nebude. Na školu v hlavním městě se na první dobrou hlásí 22 tisíc mimopražských žáků. Možným řešením by pak podle pražského radní Antonína Klecandy bylo zřízení fondu rozvoje školské infrastruktury.

,,Kde do Prahy a do ostatních měst, kde jsou přetížené ty ostatní školy, půjdou finance na to, aby se rozšířily kapacity gymnázií, kapacity liceí, kapacity i dalších škol, protože v Praze máme přetížené i ekonomky, průmyslové školy, ať už elektrotechnické, strojní a další," doplnil Klecanda.

Krajním řešením je pak podle radního Klecandy zavedení spádovosti také pro střední školy. Ta by pak platila jen pro ty, které nejsou specifické a které mohou být i v ostatních krajích.

,,Například my nikdy nebudeme mít v Praze střední rybářskou, která je jen v Jižních Čechách, ale stejně tak nebudou mít některé ostatní kraje například konzervatoře. Takže si myslím, že u těch specifických škol není ta spádovost nutná," řekl Klecanda.

Spádovost by pak podle pražského radní pro školství mohla platit například pro gymnázia, licea nebo obchodní akademie.

,,Myslím si, že u těchto škol musí být buď řečeno, že musíme navýšit všude kapacity, stát na to dá finance a nebo zřizujeme u těch škol spádovost a ano, kraje jsou zodpovědné za dostatečnou kapacitu, ale například první termín bude spádový a druhý termín už spádový nebude, tak aby se přihlásili žáci z ostatních krajů a nezbývala ta místa prázdná," popsal plánované možné varianty řešení za Prahu radní Klecanda.

V každém případě proti plánované změně přerozdělování daní bude podle Kováříka hlavní město ještě bojovat ve sněmovně. Návrh krajů totiž prošel napříč politickým spektrem. V tuto chvíli tak podle něj vedení Prahy nepomůže, že koalice na magistrátu i ve vládě tvoří stejné strany.

Sdílet:

Více od Kristýna Svobodová