Praha se připojila ke krajům, které řeší problematiku domácího násilí. Podpisem memoranda stvrdila náměstkyně primátora Alexandra Udženija, že bude metropole spolupracovat na zlepšení pomoci obětem domácího násilí. Například podporou vzdělání pracovníků neziskových organizací a také vytipováváním vhodných bytů, kde mohou oběti, tedy nejčastěji ženy, v nouzi najít dočasný azyl.
„Jsou to takzvané utajované byty, jsou to azylové domy, protože oběti domácího násilí nebo celkově násilí ve společnosti si hodinu nevybírá, takže to musí fungovat dvacet čtyři sedm," říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija (ODS).
Memorandum podepsali také zástupci neziskových organizací, které se právě problematikou násilí zabývají. Podle nich je nutné prosadit specializované postupy, jak se obětem věnovat, a to do všech možných zařízení, která s nimi přicházejí do kontaktu.
„Ty standardy, které to memorandum obsahuje jsou důležité pro rozvoj profesionalizace práce. Celá řada služeb v Praze je a neumí vlastně s tou cílovou skupinou pracovat a ty standardy by jim k tomu mohli pomoci,“ říká Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem
„Takto si představuje právě, aby i v Praze bylo víc těchto organizací, kde by ty oběti nalezli pomoc, protože naše zařízení poskytuje pouze třicet pět lůžek a to je málo,“ dodává Zdeňka Prokopová, zástupkyně centra pro ženy ROSA.
Za připojení k podpoře koncepční pomoci získala Praha ocenění Bezpečný kraj. To jí udělili zástupci společnosti IKEA.
„My jsme před třemi a půl lety přemýšleli jakým způsobem bychom mohli pomoci, v jakých tématech. A domácí násilí se ukázalo jako ta oblast, kde bychom mohli spojit různé aktéry, zároveň pomoci přímou finanční pomocí, vybavením krizových bytů. My v Ikea věříme, že každý domov má být bezpečným domovem,“ říká Jakub Lelek, Public Affairs Leader IKEA CZ.
Praha je tak už třetím krajem, který se na problematiku zaměří. Podobnou spolupráci stvrdili také ve Středočeském a v Jihomoravském kraji.