5,5 milionu korun zainvestuje Praha z fondu UNICEF do pokračování nultých ročníků pro ukrajinské středoškoláky. Cílem projektu je naučit studenty mluvit, číst a psát česky. Právě jazyková bariéra je totiž častým důvodem, proč se u nás nedostali na střední školy. Investici už schválili pražští zastupitelé.
,,Schválily se prostředky pro střední školy, které budou poskytovat nulté ročníky pro děti z Ukrajiny. Jde o to, že chceme, aby ti žáci uměli dobře česky, aby mohli dál pokračovat ve studiu, takže ti žáci, kteří ještě tu češtinu nemají osvojenou, tak mohou navštěvovat nulté ročníky na středních školách, kde dopílí češtinu a připraví se pro studium na střední škole, aby mohli získat středoškolské vzdělání," řekl Antonín Klecanda (STAN) - radní hl. m. Prahy.
Do projektu se v předchozích letech zapojila řada škol. Další finanční podpora, kterou už schválili pražští zastupitelé, teď magistrát přerozdělí mezi dalších pět institucí, které se do programu přihlásily. Peníze mají kompletně pokrýt jeden rok provozu nultých ročníků.
,,Je to souhrn těch opatření, aby prostě na těch školách mohly vzniknout ty nulté ročníky, takže je to vlastně na ty platy těch pedagogů, tak na ty učebnice pro ty žáky," doplnil Klecanda.
Každá škola, která se do projektu zapojí, pak do nultého ročníku přijímá studenty nejen z dané školy, ale i zájemce z okolí.
,,Je to vlastně nultý ročník, tak nezáleží na tom, kolik těm žákům je, jestli jim je 15, 16, 17, 18. Musí to být ta středoškolská léta a musí to být ti studenti, kteří ještě nenastoupili do toho středoškolského vzdělávání a potřebují vylepšit tu češtinu," dodal Klecanda.
Podle dat Ministerstva školství na středních školách v Česku aktuálně studuje přibližně 3 500 ukrajinských uprchlíků. Dalších zhruba 4 500 se jich středoškolského vzdělávání neúčastní. Většina z nich to ani nezkusí, právě kvůli jazykové bariéře. Nulté ročníky pro mladé Ukrajince proto v Praze otevřelo už 6 středních škol.