V areálu čističky odpadních vod v Praze - Bubenči zahájila svůj provoz nová biometanová stanice, která dokáže přeměnit bioplyn z vyhnívacích nádrží na vyčištěný biometan, který se následně vtlačuje do plynárenské sítě a městské společnosti ho pak mohou využít jako pohon pro své dopravní prostředky.
Biostanice má v podstatě dva hlavní účely - jednak vyčistit kalový plyn a zároveň v něm zvýšit podíl metanu.
Výstavbu financovalo hlavní město Praha. Projekt vyšel na necelých šedesát milionů korun a realizace zabrala zhruba třináct měsíců.
To by pak znamenalo, že by většina vozů používaných pražskými společnostmi mohla být používána pouze na této bázi a jejich provoz by tak byl čistě bezemisní, čímž by se mohla zase o něco snížit uhlíková stopa v hlavním městě. V Česku zároveň vznikají další podobné stanice tohoto typu. V Chrástu na Plzeňsku je od loňska v provozu biostanice, která ale pro změnu zpracovává gastroodpad.
Praha si od zprovoznění nové biometanové stanice slibuje hlavně to, že bude moci zase o něco více energie čerpat z obnovitelných zdrojů. Město tím zároveň naplňuje stanovený klimatický plán a jde také o první větší krok, aby Praha byla ve spotřebě energií soběstačnější a bezpečnější.