V Muzeu paměti 20. století v Domě pážat poblíž Pražského hradu se zavzpomínalo na oběti komunistického režimu. Akce se účastnil i náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Pospíšil nebo senátorka Hana Kordová Marvanová.
"Je nesmírně důležité neztratit paměť, historickou. Neztratit paměť na to, kolik lidí muselo obětovat své životy, abychom je dneska mohli žít ve svobodě. A jak se říká i takové okřídlené přísloví: Kdo zapomněl na svojí minulost, je odsouzený ji opakovat. Takže my si tu historii musíme připomínat a vlastně i ty mladé generace, abychom se dokázali ubránit nástupu nějaké nové totality a ztráty svobody."
"Pokud zapomeneme, přestaneme si to připomínat, tak bohužel budeme odsouzení k tomu, abychom tyto hrůzy v budoucnu někdy prožili znovu. Zlo není mrtvé, to ostatně vidíme, co se děje na Ukrajině. Jaké tragédie tisíci lidem způsobuje Putinův režim. Takže nemůžeme si myslet, že už je X let od druhé světové války, více než 30 let od pádu komunismu a že nehrozí návrat totality. Vidíme, že na východ od nás se takovéto hrůzy dějí."
Součástí akce byla i prezentace knihy Jiřího Sozanského Valdice - Odsouzeni k neexistenci.
"Je to kniha, která maturuje vztah výtvarníka Jiřího Sozanského k Valdické věznici. On je autorem takového velkého památníku všem obětem, kteří tam zemřeli zejména v období komunistického režimu. Zabýval se těmi Valdicemi také i při různých veřejných akcích, které tam pořádal. Vznikla z toho celá řada fotografii a dokumentu a za pomocí vlastně přátel zdokumentoval tady svojí činnost."
Valdická věznice patřila v padesátých letech životními podmínkami k nejhorším vězením tehdejšího Československa. Zemřel tu mimo jiné i pater Josef Toufar. Součástí vzpomínkového aktu byl i koncert písní sváti Karáska v podání skupiny Svatopluk.
Pro televizi Praha Veronika Kuželková